Birçok kişi burnunun şeklinden veya boyutundan memnun değildir. Günümüzde burun dolgusu ile ameliyatsız burun şekillendirmek mümkün olmaktadır. Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen bu uygulama ile burun şeklinde estetik iyileştirme sağlanır. 

Burun dolgusu hem kadınlar hem de erkekler arasında popülerliği artan estetik bir tedavi yöntemidir.  Hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi kullanılarak burun şekli geçici olarak değiştirilir. 

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu, burnu şekillendirmek ve değiştirmek amacıyla uygulanan tıbbi estetik bir prosedürdür. ‘’Ameliyatsız Rhinoplasti’’ ve ‘’Ameliyatsız Burun Estetiği’’ olarak da adlandırılır. Burnunun şeklinden memnun olmayan ve ameliyatsız çözüm arayan kişiler için ideal bir tedavi seçeneğidir. Bu amaçla vücutta doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı dermal dolgulardan yararlanılır. Hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi, burunda düzeltilmek istenen alanlara enjekte edilir. 

Dermal dolgu maddeleri ile ameliyatsız burun şekillendirme işlemi  görece düşük maliyeti, rahatlığı, hızlı iyileşme ve düşük risk profili nedeniyle cerrahi prosedürlere giderek daha popüler bir alternatif haline gelmiştir. 

Buurn Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Burun deri, yumuşak doku, kıkırdak ve kemikten oluşan karmaşık anatomiye sahip bir organdır. Burundaki deformitelerin tedavisinde ameliyatsız çözüm arayanlar için burun dolgusu ideal bir tedavi seçeneğidir. Daha çekici bir görünüm için yüz simetrisini iyileştirir. Hamileler dışında herkes burun dolgusundan yaralanabilir.

Burun dolgusunun başlıca kullanım amaçları:

 • Burun kemerinin daha az dikkat çekmesi için de burun dolgusundan yaralanır. Bu amaçla burun kemerinin çevresi dermal dolgu maddesi ile doldurulur ve burun kemeri kamufle edilir. Titizlikle yerleştirilen dolgu enjeksiyonları, kemerin etrafındaki alanı doldurur.
 • Burundaki çökme, boşluk, girinti gibi oyuklar doldurularak düzensizlikler tedavi edilir. 
 • Burun ucunda hafif bir kalkıklık birçok kişi tarafından sıklıkla istenir. Ayrıca zamanla yaşla birlikte burun ucu belirgin bir şekilde uzayıp, sarkabilir. Burun ucuna küçük bir dolgu enjeksiyonu ile burun ucu hafifçe kaldırılır.
 • Burun dolgusunun bir diğer kullanım alanı da düz, basık burunlara daha yüksek bir görünüm kazandırmaktır. Özellikle Asya ırkında rastlanan basık burun tipleri, burun dolgusu ile yükseltilebilir. 
 • Burun dolgusu ile burundaki küçük asimetriler giderilir.
 • Burun estetiği ameliyatından sonra rötuş amacıyla da burun dolgusundan yararlanılır.
 • Burun estetiği yaptırmak isteyen ancak burnunun nasıl görüneceği konusunda tereddütleri olan kişilere ameliyat öncesi geçici bir işlem deneme imkanı sunar. 

Cam Dolgu™ ile Burun Dolgusu

Cam Dolgu burunu yeniden şekillendirmek, burun kemerini kamufle etmek, burundaki çökme gibi düzensizlikleri gidermek ve burun ucunu kaldırmak amacıyla uygulanır. P.R.E.M.I.U.M Teknolojisi ile üretilen Cam Dolgu’nun tüm ürünleri cam enjektör içerisinde yüksek saflıkta Hyaluronik Asit içerir. 

Yüksek saflıktaki hyaluronik asit uygulandığı alanda cildi nemlenmesini ve pürüzsüz olmasını da sağlar. Cam Dolgu dokuda homojen olarak dağıldığı için sonuçlar doğaldır, elle düzeltmeye ve çoğunlukla rötuşa gerek kalmaz.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu, uzman bir hekim tarafından muayenehane ortamında yapılır. Enjeksiyondan kaynaklı ağrı hissedilmemesi için burun ve çevresine lokal anestezik krem sürülür ve yarım saat kadar beklenir. Cam Dolgu lidokain içeren ürünlere de sahiptir. Lidokain içeren Cam Dolgu ürünleri ile uygulama yapıldığı takdirde ayrıca lokal anestezik krem kullanmaya gerek kalmaz. 

Burun dolgusundan önce burun ve çevresi antiseptik bir solüsyon ile temizlenir. Ardından hyaluronik asit içeren dermal dolgu, burunda düzeltilmek istenen alana enjekte edilir. Burun dolgusu yaklaşık 10-15 dakika sürer. Sonuçlar tedaviden hemen sonra görülür, burun profilindeki değişim fark edilir.

Burun Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Burun dolgusu uzman bir hekim tarafından uluslararası standartlara sahip ürünlerle uygulandığında ciddi bir yan etki görülmez. En sık görülen yan etkiler uygulama alanında bir iki gün süren kızarıklık ve hassasiyettir. 

Diğer olası yan etkiler şunlardır:

 • Uygulama bölgesinde morarma
 • Uygulama bölgesinde şişme
 • Uygulama bölgesinde kaşıntı

Tüm bu yan etkiler birkaç gün sonra kendiliğinden geçer.

Cam Dolgu, hayvansal kaynaklı hyaluronik asit içermez. Bu nedenle Cam Dolgu uygulamasından sonra alerjik reaksiyon gelişme riski yoktur. Üretimin her safhasında endotoksin kalıntılarının seviyesi kontrol edilir ve içinde partikül bulunmaz. Bu da hasta enfeksiyon riskini minimuma indirir. Yüksek elastikiyet kabiliyeti sonuçların doğal ve pürüzsüz olmasını sağlar. Yüzün karakteristik görünümünü bozmadan son derece doğal bir şekilde burnu şekillendirir.

Cam Dolgu ürünleri uluslararası güvenlik sertifikalarına sahiptir. Tüm ürünler sınıf III tıbbi cihaz kategorinde Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlıdır.

Burun Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Burun dolgusu, burun anatomisine ve cilt kalınlığına bağlı olarak 9-18 ay kalıcıdır. Kullanılan dermal dolgunun özelliklerine ve kullanılan miktara bağlı olarak da kalıcılık değişkenlik gösterir.

Cam Dolgu güçlü dolgu etkisi, yüksek kaldırma etkisi ve yüksek G’ Prime faktörü ile dokuda uzun süre tutulur. Cam Dolgu’nun burunda kalıcılığı 15-18 ay civarındadır. Burun dolgusunun kalıcılığı yüzün diğer bölgelerine göre daha fazladır. Tekrarlayan dolgu uygulamalarından sonra kalıcılık artar.

Burun Dolgusunun Avantajları

Burun dolgusu, burun estetiği ameliyatlarına alternatif bir tedavi seçeneğidir. Cerrahi olmayan burun şekillenmenin avantajları:

 • Burun şeklinden rahatsızlık duyan ancak ameliyat geçirmek istemeyen kişiler için iyi bir tedavi seçeneğidir.
 • Burun estetiği yaptırmadan önce burun dolgusu yaptırıp, ameliyat sonrası burnunuzun nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Genel anestezi altına girmekten kaçınmanızı sağlar. 
 • Herhangi bir iyileşme süresini ihtiyaç duyulmaz. İşlemden hemen sonra işinize, normal yaşamınıza dönebilirsiniz.
 • Sonuçlar uzun süre etkilidir ancak kalıcı değildir. Bu nedenle görünümünüzden memnun kalmadığınız takdirde ömür boyu bu sonuca katlanmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca istendiğinde doktorunuz ek bir işlem uygulayarak dolguyu dokudan eritebilir.
 • Burun estetiği ameliyatlarına kıyasla daha ekonomiktir.
 • Uygulama alanında görülebilen morarma, kızarıklık, ödem dışında ciddi bir yan etki riski yoktur.
 • Muayenehane ortamında yapılan kısa süren bir işlemdir.
 • Sonuçları hemen görülür, burnunuzdaki değişimi hemen fark edersiniz.

Burun Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Burun dolgu yaptırdıktan sonra sağlığınız açısından bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bu hususlar uygulamadan istenilen sonuçların alınması ve sonuçların mümkün olan en uzun süre dayanması açısından da önemlidir.

Burun dolgusundan sonra dikkat etmeniz gerekenler:

 • Burun dolgusu yaptırdıktan sonra minimum 12 saat tedavi edilen bölgeye dokunmaktan kaçınılmalıdır.
 • Burun dolgusundan sonra minimum 24 saat buruna baskı uygulamamak gerekir. Buruna sıkı oturan gözlükler buruna baskı uygular. Bu nedenle minimum 24 saat sıkı oturan gözlük takılmamalıdır.
 • Buruna baskı uygulamamak için bir iki gün sırt üstü uyunmalıdır.
 • Burun şeklini değiştirebileceğinden buruna birkaç gün masaj yapmaktan ve bastırmaktan kaçınmak gerekir. 
 • 24 saat süreyle ağır egzersiz yapılmamalıdır.
 • Burun bölgesine 1 hafta süreyle kese, peeling gibi cildi aşındıran işlemler uygulanmamalıdır.
 • Aşırı sıcak ortamlara birkaç gün süreyle girilmemeli, güneşten mutlak surette korunmalıdır. 
 • Burun dolgusundan sonra ödemin artmaması için uygulama yapılan alana buz torbası konmalıdır. 
 • Alkol kullanımı ödemi arttırabilir, bu nedenle burun dolgusundan sonra 1 gün süreyle alkol tüketilmemesi önerilir. 
 • Burun dolgusundan sonra bol bol su içilmelidir.

Burun Dolgusu Fiyatları

Burun dolgusu fiyatları kullanılan dolgunun türü, özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Uygulamada kullanılan ürün miktarı da fiyatta belirleyicidir. 

Cam Dolgu™ ile burun dolgusu fiyatları için size en yakın Cam Dolgu kliniğinden bilgi alabilirsiniz. https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkinden size en yakın Cam Dolgu kliniğine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir