El Dolgusu

Vücuttaki yaşlanma belirtilerinin ilk gözlemlendiği bölgelerin başında eller gelir. Ellerin yaşlanması ciltteki elastikiyet kaybı ve deri altı dokusunun atrofisi ile karakterizedir. Böylece damarlar, tendonlar ve kemikli yapılar ortaya çıkar. 

Ellerde fazla yağ dokusu olmadığı için, bu bölgedeki kolajen çok küçük miktarda bile azalsa ellerin görünümünü etkiler. Ciltteki diğer temel proteinlerin parçalanmasıyla birlikte kolajen üretiminin azalması, zamanla ellerin buruşuk ve damarlı görünmesine neden olur. Eller de yüz gibi güneşe fazla maruz kalan bölgeler arasındadır. Zararlı güneş ışınları ellerde lekelenmeye ve kırışıklıklara yol açar.

Yaş ve çevresel faktörlerin neden olduğu el yaşlanması, yumuşak doku hacminin eski haline getirilmesi ile iyileştirilir. Bu amaçla hyaluronik asit içeren dermal dolgulardan yararlanılır. 

El Dolgusu Nedir?

El dolgusu, ellerdeki yaşlanma belirtilerini etkili bir şekilde gidermek için uygulanan bir işlemdir. Yaşa bağlı olarak kaybedilen hacim kaybını yerine koymak için ellere hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi enjekte edilir. El dolgusu cildi dolgunlaştırarak kolajen kaybının ellerde yarattığı etkileri gidermeye, şişkin damarların ve tendonların görünümünü en aza indirgemeye yardımcı olur. El dolgusundan sonra eller anında hacim kazanır.

Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir moleküldür. Hacminin 1000 katı kadar su tutabilme kapasitesi ile cildin nemlenmesinden sorumludur. Zaman içerisinde incelen ve kuruyan el derisini içten nemlendirmek ve onarmak için de el dolgusundan yararlanılır. Bu amaçla çapraz bağsız saf hyaluronik asit içeren güçlendiriciler uygulanır. Bu işlemden sonra cildin kalitesi artar, eller daha nemli ve pürüzsüz görünür.

El Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Ellerin yaşlanması, canlı bir yüz ile ellerin görünümü arasında tutarsızlığa neden olur. Yaş, sigara, güneş, kimyasallara fazla maruz kalma gibi nedenler ellerde hacim kaybına ve kırışıklıklara neden olur. Genetik, romatolojik hastalıklar, ellerin aşırı çalışması da el yaşlanmasının nedenleri arasındadır. 

Hamileler, ellerinde açık yara, enfeksiyon bulunana kişilere el dolgusu yapılmaz. Bu gruplar dışında kalan ve ellerinin görünümünden memnun olmayan herkes el dolgusundan yararlanabilir.

El dolgusunun başlıca kullanım amaçları:

 • Ellerdeki hacim kaybı: El dolgusu ellerdeki hacim ve sıkılığın azalmasına, damarların ve tendonların belirginleşmesine neden olan deri altı yağ kaybını giderir. 
 • Ellerdeki kırışıklıklar: Hyaluronik asit içeren dermal dolgular cildin sıkılaşmasını ve kırışıklıkların açılmasını sağlar. 
 • Ellerdeki nem kaybı, kuruluk: El dolgusu cildi içten onarır ve nemlendirir.

 

Pluryal Cam Dolgu™ ile Cam Gibi Pürüzsüz Eller

Yeni nesil bir dermal dolgu olan Cam Dolgu, ellerdeki hacim kaybını geri kazandırmak, eldeki kırışıklıkları gidermek ve elleri içten beslemek için geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu amaçla çapraz bağlı ve çapraz bağsız hyaluronik asit içeren farklı ürün gruplarından yararlanır.

Zamanla elleri saran deride hyaluronik asit azalır ve deri elastikiyetini kaybeder.  Cam Dolgu, yaşa bağlı hyaluronik asit kaybını yerine koymak, cildin hidrasyonunu korumak, cilt tonunu ve elastikiyetini iyileştirmek için ellere uygulanır. 

Cam Dolgu, volüm kaybı olmayan ancak ellerindeki kırışıklık ve kuruluktan şikayetçi olan kişiler için de çözüm sunar. Çapraz bağsız hyaluronik asit içeren ‘’Booster’’ formu ile volüm vermeden cilt kalitesinde ve elastikiyetinde artış sağlar, cilt tonunu düzenler, cildi nemlendirir. Cam Dolgu ürünlerinin tamamı yüksek saflıkta hyaluronik asit içerir ve vücutta homojen olarak dağılır. Bu nedenle sonuçlar son derece doğal ve pürüzsüz olur. 

Cam Dolgu ister ellere volüm kazandırmak ister sadece cilt kalitesinde artış sağlamak amacıyla uygulansın her halükârda ellerin daha genç ve cam gibi pürüzsüz olmasını sağlar. 

El Dolgusu Nasıl Uygulanır?

El dolgusu, doktor muayenehanesinde gerçekleşen hızlı bir işlemdir. Enjeksiyon yapılan alandaki ağrıyı azaltmak için işlemden yarım saat önce ellere lokal anestezik krem sürülür. Cam Dolgu’nun lidokain içeren formları kullanıldığında lokal anestezik krem kullanımına gerek kalmaz. Hangi ürünün kullanılacağına doktorunuz karar vermelidir. 

Doktorunuz tarafından her iki ele de hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi enjekte edilir. El dolgusu ortalama yarım saat sürer. Ellerdeki değişim hemen fark edilir. Volüm arttırmak amacıyla uygulanan el dolgusundan hemen sonra eller dolgunlaşır, damarların görünümü ve kırışıklıklar azalır. Cildi güçlendirmek için yapılan işlemden sonra ise cildin elastikiyetinde artış, pürüzsüzlük belirgindir. 

Yüze yapılan dermal dolgu uygulamaları gibi el dolgusundan sonra da hemen sonra günlük aktivitelere dönülebilir. 

El Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

El dolgusu mutlak surette uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Güvenli ürünler kullanılarak uygulandığında ciddi bir yan etki riski yoktur. Minimal invazif bir işlem olan el dolgusundan sonra herhangi bir iyileşme süresi yoktur, normal yaşama hemen dönülebilir. 

El dolgusundan sonra işlem yapılan alanda kızarıklık, şişme, morarma görülebilir. Bunların hepsi birkaç gün sonra kendiliğinden geçer. 

Cam Dolgu ürünleri sınıf III medikal cihaz kategorisindedir ve Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlıdır. Tüm ürünler uluslararası standartlara uygun olarak üretilmektedir. Hayvansal kaynaklı hyaluronik asit içermez. Bu nedenle alerji yapma riski bulunmamaktadır. Tüm Cam Dolgu ürünlerindeki hyaluronik asit biyolojik fermentasyon sonucu elde edilir. Ürün güvenliğini ve etkinliğini sağlamak için üretim aşamasından itibaren sürekli klinik deneyler yapılmaktadır. Endotoksin kalıntılarının miktarı minimum düzeyde olduğundan, enfeksiyon yapma riski de bulunmamaktadır. Uygulandığı alanda homojen olarak dağılan Cam Dolgu ile son derece pürüzsüz ve doğal sonuçlar elde edilir.

El Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadar Sürer?

El dolgusunun kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 6-12 aydır. İlk el dolgusundan sonra kalıcılık daha kısadır. Tekrar eden el dolgusu işlemlerinden sonra kalıcılık daha uzun sürer. 

Cam Dolgu ürünleri yüksek elastikiyet kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle uygulamadan sonra elle düzeltmeye gerek kalmaz, sonuçlar doğaldır. Cam Dolgu ellerde ortalama 9-12 ay kalıcıdır.

El Dolgusunun Avantajları

Eller istenmeyen yaşlılık belirtilerini göstermeye başladığı zaman, el dolgusu aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Volümlü ve daha genç görünümlü eller
 • Ellerdeki belirgin damar ve tendon görünümlerinin azalması
 • Daha nemli, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı eller
 • Ellerdeki kırışıklıkların giderilmesi
 • El derisinin kalitesinde artış
 • Kolajen üretiminin uyarılması
 • Hızlı ve ağrısız uygulama
 • Minimal yan etki
 • Hızlı iyileşme
 • Anında ve uzun süre kalıcı sonuçlar

El Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Doktorunuz el dolgusundan sonra dikkat etmeniz gerekenler hakkında sizi bilgilendirecektir. Bunlara uymak sağlığınız açısından önemlidir. El dolgusundan sonra genel anlamda aşağıdaki hususlara özen göstermeniz gerekir:

 • İşlemden sonra ellere buz torbası konulması ödemin artmasını engelleyecektir.
 • El dolgusundan sonra birkaç gün ellerle ağır aktiviteler yapılmamalıdır.
 • Birkaç gün süreyle ellere kese, peeling gibi cildi aşındırabilecek işlemler uygulanmamalıdır.
 • El dolgusundan sonra birkaç gün aşırı sıcak ortamlara girilmemelidir
 • Eller direkt güneş ışınlarından birkaç gün süreyle korunmalıdır.
 • Ödemin artmasına neden olabileceği için işlemden sonra 24 saat boyunca alkol tüketilmemelidir.
 • El dolgusundan sonra ödemi aza indirmek için bol su tüketilmelidir.

El Dolgusu Fiyatları

El dolgusu fiyatları kullanılan ürün ve ürün miktarına bağlı olarak farklılık gösterir. Cam Dolgu ile el dolgusu fiyatları hakkında bilgi almak için https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkini tıklayabilirsiniz. Linkten size en yakın Cam Dolgu kliniğine ulaşıp, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir