Kaş arası çizgileri (glabella çizgileri) sinirlenme, kızma gibi nedenlerle kaşlarımızı çattığımızda ortaya çıkan mimik çizgileridir. Zamanla yaş, genetik, yüz şekli, cilt gerginliği, kas aktivitesi ve çevresel koşullar nedeniyle bu çizgiler kalıcı hale gelebilir ve alında dalgalı oluklara dönüşebilir. Bu çizgilerin tedavisinde kaş arası dolgusundan yararlanılır.

Kaş Arası Dolgusu Nedir?

Kaş arası çizgileri, kaşları çatmak dahil belirli yüz ifadelerini oluşturmak için kaslar hareket ettirildiğinde oluşan ifade çizgileridir. Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak cilt kolajen ve elastin kaybeder. Bu da mimik yaptıktan sonra cildin eski konumuna geri dönmesini engeller. Sonuç olarak, kaşlar çatılmadığı zamanlarda bile bu çizgiler kalır. Kaş arası çizgileri sigara, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak ve genetik etkenler nedeniyle de belirginleşebilir.

Kaş arası çizgileri, göz çevresindeki çizgilerden daha derin ve daha belirgin olma eğilimindedir. Çünkü bu bölgedeki cilt daha kalındır. Kaş arasındaki çizgiler kızgın olmadığınız zaman bile kızgın görünmenize neden olur ve diğer insanların duygularınızı anlamasını zorlaştırabilir.

Kaş arası dolgusu bu bölgedeki çizgiler için etkili bir tedavi seçeneğidir. Bu amaçla hyaluronik asit içeren dermal dolgular kullanılır. Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir moleküldür. Uygulandığı alana hacim verir, nemlendirir, kolajen ve elastin gibi cilt bileşenlerinin tazelenmesini sağlar. Hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi küçük bir hacimde uygulandığında kaş arası çizgileri gibi derin çizgileri doldurur. Çizgilerin görünümünü pürüzsüzleştirir ve yumuşatır. Böylece kaş arası çizgileri artık derin ve belirgin olmazlar. 

Kaş Arası Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Kaş arası dolgusundan günümüzde hem kadınlar hem erkekler yararlanmaktadır.

Kaş arasındaki çizgilerin ve kırışıklıkların oluşma nedenleri:

 • Yüz İfadeleri: Yüz ifadeleri, kaş arasında derin çizgilerin ve kırışıklığın oluşmasında önemli rol oynar. Kaş çatmanın neden olduğu yıllarca artan gerilim, cildin doğal elastikiyetini azaltarak bu çizgilerin yüzün bir parçası halin gelmesine neden olur. 
 • Genetik: Bazı kişiler erken yaşta kırışmaya yatkındır. Yaşının ötesinde kırışıklık yaşayanlarda genetik yatkınlık söz konusudur.
 • Hormonlar: Östrojen hormonu hidrasyonda ve cildin kalınlığında önemli bir rol oynar. Östrojen seviyesi azaldığında kırışıklıklar artar. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlarda kırışıklıklarda belirgin bir artış başlar. 
 • Güneş: Yüz mimiklerinin yanı sıra, güneşe fazla maruz kalma kırışıklık gelişiminde önemli rol oynar. Güneşten gelen UV ışınları ciltteki kolajen üzerinde yoğun hasara neden olur ve cilt elastikiyetini kaybeder. 
 • Sigara: Sigaradaki aktif maddeler ciltteki kolajene hasar verir. Ek olarak, sigara cildin etrafındaki hidrasyonu azaltarak cildin kurumasına neden olur.

 

Yaşa ve yukarıdaki faktörlere bağlı gelişen kaş arası kırışıklıkları ve çizgilerinden rahatsız olan herkes (hamileler dışında) kaş arası dolgusu yaptırabilir. 

 

Cam Dolgu™ ile Cam Gibi Pürüzsüz Kaş Arası

Cam Dolgu, anti-aging alanında 10 yıllık bir deneyimle geliştirilmiş yeni nesil bir dermal dolgu, yüksek saflıkta hyaluronik asit içeriyor. Yüksek doku kaldırma kapasitesi, güçlü dolgu etkisi ve uzun süreli kalıcılığa sahip. Kaş arasında uygulandığında yüksek elastikiyet kabiliyeti ile sonuçların pürüzsüz olmasını sağlıyor. Cam Dolgu ile kişinin fiziksel özelliklerini korunuyor ve son derece doğal sonuçlar alınıyor.

Cam Dolgu partikül içermeyen homojen bir jeldir. Başlıca avantajı dokuda homojen olarak parçalanmasıdır. Bu nedenle sonuçlar son derece pürüzsüz ve doğaldır. Cam Dolgu kaş arasına uygulandığında bu alandaki derin çizgileri dolduruyor ve cildin kalitesini arttırıyor, kaş arası cam gibi pürüzsüz görünür. 

Kaş Arası Dolgusu Nasıl Uygulanıyor?

Kaş arası dolgusu uzman bir hekim tarafından muayenehane ortamında uygulanır. İşlem esnasında ağrı hissedilmemesi için uygulamadan önce lokal anestezik krem sürülür. Ardından hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddesi kaş arasına enjekte edilir. Cam Dolgu’nun lidokain içeren ürünleri kullanıldığında lokal anestezik krem sürmeye gerek kalmaz. Doktorunuz sizin için en uygun Cam Dolgu ürününü seçecektir.

Kaş arası dolgusu 10 dakika kadar süren oldukça hızlı bir işlemdir. Sonuçları hemen görmek mümkündür. Uygulamadan sonra iş yerinize veya sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. 

 

Kaş Arası Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Kaş arası dolgusu güvenli ürünler kullanılarak uygulandığında ciddi bir yan etki riski yoktur.

Morarma, kızarıklık, ödem en sık görülen yan etkilerdir. Bunlar genellikle 48 saat içerisinde kendiliğinden geçer. 

Cam Dolgu, uluslararası standartlarda üretilmiş sınıf III tıbbi cihaz kategorisindedir. Tüm Cam Dolgu ürünleri Sağlık Bakanlığı ÜTS sisteminde kayıtlıdır. Hiçbir ürününde hayvansal kaynaklı hyaluronik asit kullanılmamıştır. Bu nedenle alerji yapma riski yoktur. Cam Dolgu ürünleri biyolojik fermentasyonla elde edilen hyaluronik asit içerir. Yüksek saflıkta hyaluronik asit cam enjektör içerisindedir.

Üretimden ambalajlanmaya kadar geçen tüm süreçte ürünler testlere ve sıkı kalite kontrollere tabi tutulmaktadır. Bu sayede ürünlere sızabilir maddelerin karışması engellenir, enfeksiyon riski ortadan kalkar. 

Kaş Arası Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Kaş arası dolgusunun etkisi bir yıl civarındadır. Kullanılan dolgunun özellikleri, kullanılan ürün miktarı dolgunun kalıcılığında etkendir. Kişiden kişiye de dolgunun kalıcılığı değişebilir. Bunda kişinin yaşam koşulları, yaşı gibi faktörler rol oynar. 

Cam Dolgu kaş arasında ortalama 12-18 ay kalıcıdır. Düzenli aralıklarla yapılan kaş arası dolgusu ile etkinin daha uzun sürmesi sağlanır.

Kaş Arası Dolgusunun Avantajları

Kaş arası dolgusu ile kaş arasındaki derin çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Yüze sürekli kızgın bir ifade veren kaş arası derin çizgileri, kısa süren dolgu işlemiyle tedavi edilmektedir. 

Kaş arası dolgusunun başlıca avantajları:

 • Kaş arası dolgusunda hyaluronik asit içeren dermal dolgular kullanılır. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunan bir maddedir, vücutla uyumludur. Uygulandığı alana hacim kazandırır, oyukları ve çizgileri doldurur, cildi nemlendir ve kalitesini arttırır. Kaş arasına enjekte edildiğinde bu alandaki çizgiler giderilir ve yüz daha genç, daha sağlıklı görünür. 
 • Kaş arasına dolgu yapıldıktan sonra sonuç hemen görülür. Yüze kızgın bir ifade veren kaş arası çizgilerinin giderilmesi yüzün ifadesini de olumlu olarak değiştirir. 
 • Kaş arası dolgusu kısa süren, düşük riskli bir işlemdir. Yaşanabilecek yan etkiler (kızarıklık, ödem gibi) minimal düzeydedir. 
 • Kaş arası dolgusundan sonra herhangi bir iyileşme süresi yoktur. Uygulamadan hemen sonra normal yaşama dönmek mümkün olmaktadır.
 • Kaş arası dolgusunun etkisi uzun sürer, ortalama bir yıl kalıcıdır. 

 

Kaş Arası Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Ödemin artmaması için uygulama yapılan alana buz torbası konması önerilir. 1-2 gün süreyle buz torbası koymaya devam edilebilir.
 • Alkol tüketimi ödemi arttırabilir. Bu nedenle kaş arası dolgusu yaptırdıktan sonra 1 gün süreyle alkol tüketilmemelidir. 
 • Tüm dermal dolgu uygulamalarından sonra bol su tüketilmelidir.
 • 1-2 gün kaş arasına baskı uygulanmamalıdır. Bu süre zarfında sırt üstü uyunmalıdır.
 • Birkaç gün süreyle güneşten maksimum düzeyde korunmak gerekir. Mümkünse birkaç gün aktif güneşe çıkılmamalıdır, çıkılması gerekiyorsa da mutlaka uygun güneş koruyucu kullanılmalıdır. 
 • Aşırı sıcak ortamlara birkaç gün girilmemelidir.

Kaş Arası Dolgu Fiyatları

Kaş arasına ne kadar dolgu maddesi kullanıldığına bağlı olarak fiyat değişkenlik gösterir. Kullanılan ürüne bağlı olarak da fiyat değişebilir. 

Size en yakın Cam Dolgu kliniğinden kaş arası dolgu fiyatı almak için https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkini tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir