Çene Dolgusu

Çene, yüz şeklinde önemli bir rol oynar. Çünkü güçlü bir çene yüzün daha çekici görünmesini sağlar. Hyaluronik Asit içeren dermal dolgularla ameliyata gerek kalmadan çene şekli önemli ölçüde biçimlendirilmektedir. Çene Şekillendirme, Çene Büyütme, Çene Dolgusu olarak da bilinen bu işlem görsel çene sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olur.

Çene Dolgusu Nedir?

Çene yüzdeki altın oranın belirlenmesinde en önemli bölgelerden biridir. Çene dolgusu ile çenenin boyutunu ve şeklini birkaç dakika gibi kısa bir sürede geliştirmek mümkün. Belirgin güçlü bir çeneye sahip olmak isteyenler ve çenesinin küçük olduğundan şikayetçi olanlar için çene dolgusu ideal bir çözümdür. Çenede doğuştan olan veya herhangi bir kaza sonucu oluşan asimetri ve form bozukluğu da çene dolgusu ile düzeltilir. 

Çene dolgusu çene şeklini, boyutunu, çıkıntısını, simetrisini iyileştirerek estetik hedeflerinize kolayca ulaşmanızı sağlar. Çenenin görünümünü geliştiren, iyileştiren çene dolgusu işleminde Hyaluronik Asit içeren dolgu maddesi kullanılır. Vücudun doğal yapısında bulunan Hyaluronik Asit vücut ile uyumludur. Hyaluronik Asit içeren dolgu maddesi çenede düzeltilmek istenilen alanlara enjekte edilir.  

Çene Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Çene dolgusu aynı zamanda ameliyatsız çene şekillendirme olarak da adlandırılır. Çene dolgusu çenesinin mevcut şekli ve yapısından memnun olmayan ve ameliyatsız çözüm arayan herkes için uygundur. Hamileler, uygulama yapılacak alanda enfeksiyon, açık yara olan kişilere çene dolgusu yapılmaz. Bu gruplar dışında kalan herkes istediğinde çene dolgusundan yararlanabilir. 

Çene dolgusunun başlıca kullanım amaçları:

 • Çeneye daha belirgin bir görünüm kazandırmak
 • Çeneyi güçlendirmek ve orantı eklemek
 • Çene hattını şekillendirmek, daha keskin bir görünüm kazandırmak
 • Sivri çene ucunu iyileştirmek
 • Düz çene ucuna volüm vermek
 • Geride olan çene ucunu düzeltmek
 • Daha oval görünümlü bir çene hattı oluşturmak
 • Alt yüzde yaşa bağlı hacim kaybının etkilerini azaltmak
 • Çene asimetrisini dengelemek
 • Gıdı görünümünü azaltmak
 • Yüze güçlü bir temel çerçeve sağlamak
 • Yüzün altın oranı yakalamasına yardımcı olmak
 • Yüze V şekli kazandırmak

Pluryal Cam Dolgu™ ile Cam Gibi Keskin Çeneler

Yüzdeki altın oranın yakalanmasında, yüzün V formunda bir görünüme sahip olmasında güçlü ve keskin bir çene oldukça önemli. Cam Dolgu saf Hyaluronik Asidi cam enjektörde sunan yeni nesil bir dermal dolgu. Pürüzsüz bir enjeksiyon sağlayarak dokuda homojen olarak dağılır ve hem hasta konforunu hem de hasta memnuniyetini arttırır. 

Çene dolgusunda Cam Dolgu™ serisinden özel bir dolgu türü olan Contour Lidocaine kullanılır. Mevcut dolgular içerisinde en yüksek G’ Prime oranına (650.000 mPa) sahip Contour Lidocaine daha yüksek doku kaldırma kapasitesine, daha güçlü dolgu etkisine ve daha uzun süre kalıcılığına sahiptir. Cam Dolgu™ çene hatlarını yeniden şekillendirerek cam gibi keskin hatlara sahip olmayı sağlar.

Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu diğer tüm dermal dolgu uygulamaları gibi bir uzaman hekim tarafından yapılmalıdır. Minimal invaziv bir uygulama olan çene dolgusundan yarım saat önce lokal anestezik krem sürülerek ağrı duyulmaması sağlanır. Cam Dolgu™ %0,3 oranında lidokain içeren ürün grubuna da sahiptir. Bu sayede uygulama ağrısız ve konforlu bir şekilde tamamlanır.

Hyaluronik asit içeren dermal dolgu ince uçlu bir enjektörle çenede hangi alanda revizyon isteniyorsa o alana enjekte edilir. İstenilen alan çene ucu, çene yanı veya çene hattı olabilir. Çene dolgusu kısa süren bir uygulamadır, ortalama 10-15 dakika sürer. Uygulamadan hemen sonra çene ve çene hattındaki değişim ortaya çıkar. Çene dolgusu çene hattı ve boyun arasında da belirgin bir ayrım oluşturur ve yüze daha keskin bir açı verir. Bu da yüzün daha zayıf görünmesini sağlar.

Çene Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Çene dolgusu uzman bir hekim tarafından güvenli ürünlerle uygulandığında düşük yan etki riskine sahiptir. Bu yan etkiler uygulama alanında ödem, kızarıklık, morarma gibi birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen ciddi olmayan yan etkilerdir. Uygulamadan hemen sonra hafif morarma, kızarıklık, ödem görülmesi normaldir. 24-48 saat içerisinde şişlik ve morarma azalır.

Cam Dolgu™ tıbbi cihaz kategorisindedir, CE sertifikasına sahiptir. Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlıdır ve uluslararası standartlara uygun olarak üretilmektedir. Sızabilir maddelerin bulaşmasını önlemek için cam enjektör içerisindedir. Üretimden piyasaya arza kadar her aşamada sıkı kalite kontrole tabi tutulmaktadır. Cam enjektör içerisinde son derece saf Hyaluronik Asit içerir, endotoksin kalıntılarının seviyesi minimumdur. Bu sayede dokuda enfeksiyon yapma riski yok denecek kadar azdır.

Çene Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Çene dolgusu abartılı görünmeyen ince bir değişim sağlar. Tüm dermal dolgu işlemlerinde kullanılan ürünün kalitesi, özellikleri, formülasyonu ve kullanılan miktar kalıcılıkta belirleyicidir. Dolgunun kalıcılığı kişiden kişiye de değişebilmektedir. Uluslararası standartlarda üretilen güvenli ve kaliteli ürünlerin kalıcılığı 9-12 ay arasındadır. Tekrarlayan dolgu uygulamalarından sonra dolgunun kalıcılığı artar.  

Yüksek G’ Prime faktörüne sahip Cam Dolgu™ ile çene dolgusunun kalıcılığı ortalama 12-18 aydır. İlk uygulamadan sonra kalıcılık ortalama 12 aydır. Tekrarlayan seanslarla birlikte 18 aya kadar kalıcılığı devam etmektedir.

Çene Dolgusunun Avantajları

Çenedeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve çenenin estetik olarak daha iyi görünmesi amacıyla uygulanan çene dolgusunun başlıca avantajları:

 • Çenenin yeniden şekillendirilmesi: Çene şeklinden memnun olmayan ve daha estetik bir çene hattına kavuşmak isteyenler için çene dolgusu tek ameliyatsız tedavi seçeneğidir.
 • Ameliyatsız çene estetiği: Çene dolgusu ameliyatsız bir işlemdir. Ameliyatlı çene estetiğine kıyasla çok daha ekonomiktir ve günlük aktivitelere ara vermeye gerek kalmaz. 
 • Erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesi: Çeneye hacim ve güç katarak bir dizi erken yaşlanma belirtisi önlenir.
 • Yüz simetrisi: Çene dolgusu yüzün görünümünü dengelemeye, yüz simetrisi sağlamaya yardımcı olur.
 • Tamamen özelleştirilebilen tedavi: Çene ve çene hattı, yüzün özelliklerine ve kişisel tercihlere uyacak biçimde şekillendirebilir. Doktorunuz dolgunun hacmini istediğiniz sonuca göre uyarlayacaktır.
 • Hızlı sonuçlar: Dermal dolgular anında sonuç verir. Böylece uygulamadan hemen sonra yeni görünümüne kavuşulur. Sonuç istediğiniz gibi olmazsa dolguyu erittirebilmek gibi bir seçenek her zaman mevcuttur. 
 • Kısa uygulama süresi, minimum yan etki riski
 • Kişi sosyal hayatına hemen geri dönebilir

Çene Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çene dolgusu yaptırdıktan sonra doktorunuzun size önereceği hususlara mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bu hususlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Çene dolgusundan sonra 24 saat boyunca AHA, BHA, C vitamini ve Retinol içeren ürünler sürmeyin.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan birkaç gün boyunca kaçının.
 • Uygulamadan sonra 24 saat ağır egzersizlerden uzak durun.
 • Çene dolgusundan sonra ödemin artmaması için 24 saat boyunca alkol tüketmeyin
 • İşlemi takip eden 2 hafta boyunca lazer tedavileri, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling işlemlerinden kaçının.
 • Uygulama alanına buz kompres koyarak morarma ve ödemin azalması sağlanabilir.
 • Uygulamadan sonra bol bol su tüketilmelidir.

Çene Dolgusu Fiyatları

Çene dolgusu fiyatları kullanılan dolgunun türüne, ihtiyaç olan dolgu miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkinden size en yakın Cam Dolgu™ kliniğini ulaşıp çene dolgusu fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir