Yanak Dolgusu

Çevremizdeki genç kadın ve genç erkeklerin yüzlerine baktığımızda parlak bir cilde ve dolgun yanaklara sahip olduklarını görürüz. Zamanla yaşa bağlı olarak ve yerçekiminin etkisiyle yağ yastıkları, aşağı doğru hareket etmeye başlarlar ve elmacık kemiklerinin üzerine yerleşirler. Bu da yanakların çökük görünmesine neden olur. Yüzün orta bölümüne (yanaklara) hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri enjekte ederek, kaybolan hacmi geri kazanmak ve düşmeye başlayan yüz dokusunu kaldırmak mümkün olmaktadır.

Elmacık kemiği çevresinde ve üzerinde hacim arttırmak için uygulanan yanak dolgusu, çok tercih edilen dolgu işlemlerinden biridir. 

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu, elmacık kemiklerinin üstündeki ve etrafındaki alanın hacmini artıran enjeksiyonlardır. Cilt katmanının altında hacim yaratarak, kırışıklıkları ve ince çizgileri de yumuşatır. 

Yanak göz çukurunun alt kenarı, burun deliğinden ağız köşesine kadar olan kıvrım (nazolabial kıvrım) ve ağız köşesinden kulağa kadar olan bir çizgi ile sınırlandırılmıştır. Temel olarak, haritalanan bu alanda herhangi bir yere enjekte edilen dolgu, yanak dolgusu kabul edilir. Yanak dolgusu amacıyla hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddeleri kullanılır. Cildimizde doğal olarak bulunan hyaluronik asit cildi nemlendiren, cilde elastikiyet sağlayan bir moleküldür. Hacminin 1000 katı kadar su tutma kapasitesi ile uygulandığı alana volüm verir. 

Yanak dolgusu volüm kaybı, kilo kaybı veya yaşlanmadan kaynaklı düzleşme ve oyuk yanaklar için ideal bir çözümdür. Yanak dolgusu ile yanaklar daha dolgun ve elmacık kemikleri daha belirgin görünür.

Yanak Dolgusu Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Yanak dolgusunun uygulanma nedenleri genel olarak üç ana grupta toplanmaktadır:

 • Hacim Kaybı: Yaşa veya kilo vermeye bağlı olarak yanaklar daha sönük görünmeye başlar ve orta yüz sağlıklı, genç hatlarını kaybeder. Yaş aldıkça cilt elastikiyetini yitirir. Ayrıca yanak kemikleri gibi kemik çıkıntıları boyunca yaşa bağlı kemik erimesi de olur.  Tüm bunlar yanakların düzleşmesine, dokuların aşağı doğru hareket etmesine ve nazolabial kıvrımlar gibi olukların belirginliğinin artmasına neden olur. Yanakların dolgu ile hacimlendirilmesi yüzün doğal şeklini geri kazandırır, derin ve orta dereceli nazolabial kıvrımlar düzeltilir.
 • Estetik İyileştirme: Henüz yaşlanma belirtileri yaşamayan 20’li, 30’lu yaşlarda daha dolgun yanaklara sahip olmak, elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve kontörlü bir yüz illüzyonu elde etmek için yanak dolgusundan yararlanılır. 
 • Yüz Asimetrisi: Doğuştan var olan veya herhangi bir kaza sonucu yanaklarda oluşan asimetriyi gidermek için yanak dolgusu uygulanır.

Pluryal Cam Dolgu™ ile Cam Gibi Pürüzsüz Yanaklar

Cam Dolgu, P.R.E.M.I.U.M teknolojisi ile üretilmiş yeni nesil bir dermal dolgudur. Viskoelastik, saf, izotonik ve homojenize hyaluronik asit içerir. Yanaklardaki hacmi artırmak veya hacim kaybını geri kazandırmak, derin kırışıklıkları, kıvrımları düzeltmek ve yüz hatlarını yeniden şekillendirmek için ideal bir çözümdür. Estetik iyileştirme amacıyla uygulandığı gibi yüz lipoatrofisi, yara izleri, morfolojik asimetri gibi tıbbi rekonstrüktif amaçlarla da uygulanır. 

Cam Dolgu dokuda homojen olarak dağılır ve yanaklarda doğal, pürüzsüz bir kaldırma etkisi yaratır. Yüz hatlarının cam gibi keskin bir şekilde belirginleşmesini ve yanakların cam gibi pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Yanak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yanak dolgusundan yarım saat kadar önce doktorunuz uygulama alanına lokal anestezik krem uygular. Uygulamanın ağrısız ve konforlu olması için lokal anestezik kremlerden yararlanılır. Cam Dolgu’nun lidokain içeren formları da mevcuttur. İstendiğinde ve/veya doktorunuz gerek gördüğünde lidokain içeren Cam Dolgu ürünü kullanılır. 

Yanak dolgusu ortalama 20 dakika sürer. Her iki yanağa da hyaluronik asit içeren dolgu enjekte edilir. Yanak hacmindeki artış hemen fark edilir. İşlemden hemen sonra sonuçların görülmesi hasta memnuniyetini arttırır. Uygulamadan sonra kişi normal yaşamına ve hatta işine hemen dönebilir.

Yanak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Yanak dolgusu mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Hekim tarafından güvenli ürünlerle uygulandığında düşük riskli bir işlemdir, ciddi bir yan etki riski yoktur. 

Yanak dolgusundan sonra uygulama alanında aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

 • Şişme
 • Morarma
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı

Bu yan etkiler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Cam Dolgu hayvansal kaynaklı hyaluronik asit içermez. Bu nedenle alerji yapma riski yoktur. Cam Dolgu ürünleri biyolojik fermentasyon sonucu elde edilen hyaluronik asit içerirler. Üretimden ambalajlanmaya kadar tüm süreç sıkı bir kalite kontrole tabi tutulur. P.R.E.M.I.U.M teknolojisi ile üretilen Cam Dolgu ürünleri cam enjektör içerisindedir. Cam enjektör, güçlü bariyer özelliği ile ürüne sızabilir maddelerin karışmasını engeller. Cam Dolgu dokuda homojen olarak dağılır ve herhangi bir birikime neden olmaz. Uygulamadan sonra elle düzeltme ihtiyacı olmaz. İçerisindeki endotoksin kalıntılarının seviyesi minimum düzeyde olduğu için enfeksiyon gelişme riski yoktur.

Cam Dolgu sınıf III tıbbi cihaz kategorisindedir. Tüm ürünleri Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlıdır ve uluslararası güvenlik sertifikalarına sahiptir.

Yanak Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Yanak dolgusunun kalıcılığında kullanılan ürünün özellikleri ve kullanılan ürün miktarı belirleyicidir. Genellikle ilk dolgu uygulamasından sonra kalıcılık 6 aydır. Tekrar eden uygulamalarla kalıcılık süresi uzar.

Cam Dolgu, yüksek G’ Prime faktörüne sahip ürün grubuna sahiptir. Bir dermal dolgu ürününde G’ Prime ne kadar yüksekse dokuda kaldırma etkisi ve kalıcılığı da o denli fazla olmaktadır. Cam Dolgu ile yanak dolgusunun kalıcılığı ortalama 12-18 aydır. 

 

Yanak Dolgusunun Avantajları

Yanak dolgusu hem yaşa bağlı volüm kaybının giderilmesinde hem de genç bireylerde yanak hacmini arttırmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Aynı zamanda kilo kaybının neden olduğu yüz boşluklarının doldurulması amacıyla da uygulanır. Bu yönüyle geniş bir yaş grubunda uygulanabilen, minimal invazif bir estetik prosedürdür. Başlıca avantajları:

 • Yanak dolgusu doktor muayenehanesinde yapılır, anestezi gerektirmez. Sadece işlem esnasında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezik krem sürülür.
 • Yanak dolgusundan sonra herhangi bir iyileşme süresi yoktur. Kişi işlemden hemen sonra işine veya normal aktivitelerine dönebilir.
 • Yanak dolgusu aylarca etkisini korur. Ancak sonuçlar ömür boyu kalıcı değildir. Sonuçlar istediğiniz gibi olmadığı takdirde veya görünümünüz hakkında fikrinizi değiştirirseniz, sonuca takılıp kalmazsınız. İstendiğinde, doktorunuz dolguyu eriten maddeler kullanarak dolgu etkisini tamamen ortadan kaldırabilir. 
 • Yanak dolgusundan sonra ciddi bir yan etki riski yoktur.
 • Yanak dolgusu yerleştirildikten sonra değiştirilebilir. Yani; istediğiniz sonucu elde edene kadar daha fazla dolgu eklenebilir.
 • Yanak dolgusundan hemen sonra yanaklardaki değişim ortaya çıkar. 

 

Yanak Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Yanak dolgusundan hemen sonra uygulama yapılan alana buz torbası konulması önerilir. Buz torbası ödemin artmasını engeller.
 • Yanak dolgusundan sonra birkaç gün yanakların üzerine uyunmamalıdır. Yüz yukarı bakacak şekilde sırt üstü uyunması önerilir.
 • Uygulamadan sonra 24 saat boyunca ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.
 • Uygulama alanına birkaç gün kese gibi aşındırıcı işlemler uygulanmamalıdır.
 • Uygulama alanına 2 hafta boyunca lazer tedavileri, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling uygulanmamalıdır.
 • Yanak dolgusundan sonra 24 saat alkol tüketilmemelidir, alkol kullanımı ödemin artmasına neden olabilir.
 • Dolgu uygulamasından sonra birkaç gün boyunca bol su tüketilmelidir.
 • Yanak dolgusundan sonra birkaç gün aşırı sıcak ortamlara girilmemeli, güneşten korunmalıdır.

Yanak Dolgusu Fiyatları

Yanak dolgusu fiyatları kullanılan ürüne ve kullanılan ürün miktarına bağlı olarak farklılık gösterir. Cam Dolgu ile yanak dolgusu için https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkinden size en yakın Cam Dolgu kliniğine ulaşıp, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir