Dudak Dolgusu

Dudak şeklimizin ve formunun hayatımızda önemli bir rol oynadığını inkar etmek mümkün değil. Sözlü olmayan iletişimimizin çoğu dudaklarımızı nasıl tuttuğumuza bağlı olarak gerçekleşir. Görsel olarak da genel güzellik kavramında hacimli dudaklar daha güçlü bir çekicilikle ilişkilendirilir. 

Dudaklar Kendine Güven Duyduğunda Tüm Vücut Onu Takip Eder!

Dudaklarımızın görünümünden memnun olmamak için birçok neden olabilir. Yaş ve genetik faktörler dudaklarımızın nasıl göründüğünde büyük rol oynar. Kimimiz genetik olarak ince dudaklara sahibiz, kimimizde de yaşa bağlı olarak dudaklarımızda hacim kaybı başlar ve dudakların şekli bozulur. Nedeni her ne olursa olsun daha dolgun, daha belirgin dudaklara sahip olmak istiyorsanız dudak dolgusu etkili bir çözümdür. Estetik hedeflerinize ulaşmak için etkili bir yöntem olan dudak dolgusu ile istediğiniz dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudakların şeklini ve boyutunu iyileştirmenin cerrahi olmayan yöntemidir. Yaş, güneşe maruz kalma ve hormonal değişiklikler gibi çeşitli faktörler dudakların hacim kaybetmesine ve daha ince görünmesine neden olabilir. Dudak dolgusu bu dolgunluk kaybını anında düzeltir ve gözle görünür bir fark yaratır.

Dudak dolgusu işleminde Hyaluronik Asit içeren dermal dolgu maddesi kullanılır. Hyaluronik Asit vücudun doğal yapısında bulunan bir maddedir, cildin nemli kalmasını sağlar, yaşa bağlı azalmasıyla birlikte cilt dolgunluğunu kaybeder. Dudaklara volüm vermek için kullanılan dolgu maddelerindeki Hyaluronik Asit dudak dokusuyla uyumlu bir maddedir. Dudaklara sadece volüm vermekle kalmaz, aynı zamanda dudakların daha pürüzsüz ve daha canlı görünmesini de sağlar. 

Dudak Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Dudak dolgusu dudaklarının görünümünden memnun olmayan kişiler için ideal bir çözümdür. Hamileler, dudaklarında enfeksiyon, açık yara ve uçuk olan kişilere dudak dolgusu uygulanmaz. Bu grup dışında kalan ve dudaklarının aşağıdaki yönlerinden herhangi birini iyileştirmek isteyen herkes dudak dolgusundan yararlanabilir:

 • Dudak Volümü
 • Dudak Şekli
 • Dudak Yapısı

Ayrıca doğuştan var olan veya herhangi bir kaza sonucu oluşan dudak asimetrisini gidermek için de dudak dolgusundan yararlanılır. Gülünce üst diş eti görünen kişiler de dudak dolgusu ile bu sorunu çözebilirler.

Pluryal Cam Dolgu™ ile Doğal Dudaklar

Günümüzde artık çok daha doğal bir güzellik kavramı yerleşmiş durumda ve estetik beklentilerde de doğallık ön planda. 

Pluryal Cam Dolgu™ doğal özellikleri ve kimliği koruyarak fiziksel özellikleri geliştiren yeni nesil bir dermal dolgu türü. P.R.E.M.İU.M Teknolojisi ile üretilen Cam Dolgu™ saf, steril, izotonik, monofazik Hyaluronik Asit içerir. Yüksek elastikiyet kabiliyeti ve viskozitesi ile uygulaması son derece kolaydır, dudaklara kolayca şekil verilmesini sağlar. Homojen olarak parçalandığı için uygulamadan sonra elle düzeltmeye gerek kalmaz. Dudaklara elle dokunulduğunda doğal bir his verir ve görünüş olarak da son derece doğal ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Nasıl Bir Dudak İstiyorsunuz?

Herkesin güzellik anlayışı farklıdır ve dolayısıyla herkesin estetik beklentileri de farklıdır. Kimimiz belirgin ve oldukça iddialı dudaklara sahip olmak isterken kimimiz sadece minik bir dokunuş isteyebiliyoruz. Cam Dolgu, dudaklar için kişinin beklentisine göre farklı konsantrasyonlarda Hyaluronik Asit içeren ürünlere sahiptir. 

Her şey ne istediğinize bağlı:

Daha genç, daha yumuşak, daha canlı, daha kırmızı dudaklar mı?

Dudaklarınızı yeniden şekillendirmek, hafif bir dolgunluk veya dudak konturu mu?

Daha dolgun, daha cesur, daha iddialı dudaklar mı?

İstekleriniz ve beklentileriniz ne olursa olsun, Cam Dolgu çözüm sunar. 

Beklentilerimiz elbette önemli, ancak doğal bir görünüm için yüz yapısına ve yüzün doğal harmonisine uyumlu dudaklara sahip olmak gerektiğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle yüz yapınıza uygun dudaklara sahip olmak için hekiminizin önerilerine itibar ediniz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak hassas bir bölge olduğu için uygulamada ağrı duyulmaması için işlemden önce lokal anestezik krem sürülür. İşlemden yaklaşık yarım saat önce sürülen lokal anestezik krem ile uygulama ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Hyaluronik Asit içeren dolgu maddesi ince uçlu bir iğne ile dudağa uygulanır. Cam Dolgu™ hasta konforunu arttırmak için mümkün olan en ince uçlu iğnelere sahiptir. İstendiğinde ağrıyı önemli ölçüde azaltan %0,3 lidokain içeren formları da mevcuttur. 

Dudak dolgusu oldukça kısa süren oldukça hızlı bir işlemdir. Uygulamadan hemen sonra dudaklardaki değişim ortaya çıkar. 

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Dudak dolgusu mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlı güvenli ürünlerle uzman bir hekim tarafından uygulandığında ciddi bir yan etki riski yoktur. İşlemden hemen sonra dudakta ödem, kızarıklık ve hafif morlukların oluşması normaldir. Bu durum genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Bazen şişlik birkaç hafta da sürebilir. Bunlar beklenen etkilerdir ve normaldir.

Cam Dolgu™ uluslararası standartlara uygun olarak üretilmektedir. Sızabilir maddelerin bulaşmasını önlemek için cam enjektör içerisindedir. Üretimin her aşamasında titizlikle kalite kontrole tabi tutulmaktadır. Endoktoksin kalıntısı minimum seviyede olduğu için ileri aşamada dokuda enfeksiyon yapma riski yok denecek kadar azdır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcıdır?

Dudak dolgusunun kalıcılığını belirleyen faktörlerin başında kullanılan dolgu maddesinin özellikleri, kalitesi ve kullanılan miktar gelir. Uluslararası standartlarda üretilen kaliteli ürünlerin kalıcılığı ortalama 9-12 ay arasında değişmektedir. Genetik faktörler, kişinin dudak yapısı ve yaşı da dolgunun kalıcılığını belirleyen faktörler arasındadır. İlk dolgu yapıldığında kalıcılık daha kısa sürer, ortalama 6 ay gibi. Dudakların volümünü kaybetmemesi için uygulamanın tekrarlanması gerekir. Tekrarlayan dolgu uygulamalarından sonra kalıcılık da artmaktadır.

Dudak Dolgusunun Avantajları

Dudak dolgusu kısa uygulama süresi, minimum yan etki riski ile günümüzün en çok tercih edilen estetik işlemlerinin başında gelmektedir. Başlıca avantajları:

 • Ameliyatla gerçekleşen kalıcı yağ enjeksiyonlarına kıyasla sonuçlar ömür boyu kalıcı değildir. Görünümden memnun kalınmadığında veya başka nedenlerle tekrarlanmazsa 6-9 ay sonra dudaklar eski formuna geri döner. 
 • Dudak hacmimin kademeli olarak arttırılması imkanı sunar. İstendiğinde enjeksiyon edilen madde miktarı kontrol edilebilir ve istenilen sonuç elde edilene kadar enjeksiyonlar farklı seanslarda kademeli olarak yapılabilir.
 • Dudak dolgusu sadece dudakların volümünü arttırmaz. Aynı zamanda bazı estetik problemlere de çözüm sunar ve dudakları yeniden şekillendirme imkanı verir. İstendiğinde dudak konturu belirginleştirilir, dudak kenarları hafif yukarı kaldırılır, aşağı dönmüş dudak köşeleri yeniden yapılandırılır, gülündüğünde üst diş etinin görünmesi engellenir, dudak asimetrisi düzeltilir, dudak ortasından buruna doğru ilerleyen çizgiler giderilir. 

Dudak Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gerekenler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Genel anlamda aşağıda yer alan bu hususlara uymanız sağlığız açısından önemlidir:

 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra en az 2 saat hiçbir yiyip içmemek ve ruj sürmemek gerekir. Özellikle aşırı soğuk ve aşırı sıcak içecekler birkaç saat içilmemelidir.
 • Uygulamadan sonra 24 saat boyunca dudakları yıkarken mümkün olduğunca hassas davranılmalıdır. Temizlik amacıyla sert fırça kullanılmamlıdır.
 • 24 saat öpmek, öpüşmek ve dudakları zorlayabilecek mimiklerden kaçınmak gerekir. 
 • 24 saat dudaklara peeling veya benzeri aşındırıcı işlemler yapılmamalıdır. 
 • İlk gün pipetle herhangi bir şey içilmemelidir. Çünkü pipet dudaklara baskı yapar. 
 • Dudakları kurutabileceği için uygulamadan sonra 24 saat boyunca aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra en az 24 saat boyunca alkol kullanılmamalıdır. Alkol ödemin artmasına neden olabilir.
 • Sigara içmek enfeksiyon riskini arttırabilir. Bu nedenle sigara içmeye bir süre ara vermek daha doğru olacaktır. Özelikle uygulamadan sonra minimum 2 saat sigara içilmemelidir. 
 • Uygulamadan sonra en az 24 saat ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir.
 • Uygulamadan sonra 3 gün boyunca aşırı sıcak ortamlara, buhar odalarına, saunaya girmemek gerekir.
 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra 1 hafta uçağa binmemek gerekir. Çünkü, uçağın içerisindeki hava basıncı ödemi ve şişmeyi arttırabilir. Acil bir durum karşısında doktorunuzun onayını alarak uçağa binmeniz daha doğru olacaktır.
 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra ödemin azalması için dudak üzerine 1-2 gün buz torbası konulması önerilir. 
 • Uygulamadan sonra ödemi en aza indirmek için bol su içilmesi tavsiye edilir. 

 

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları kullanılan ürün ve kullanılan dolgu miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Dudak dolgusu tıbbi bir işlemdir ve mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Merdiven altı tabir edilen ve hiçbir yasal dayanağı olmayan yerlerde asla dolgu işlemi yaptırılmamalıdır. Dudak dolgusu yaptırmayan karar verdiğinizde Nerede Yaptırabilirim sayfamıza tıklayarak size en yakın Cam Dolgu kliniğini ziyaret edebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir