Şakak Dolgusu

Şakaklar, kaşların kenarından saç çizgisine kadar yukarı uzanan alanı tanımlar. Gerilim baş ağrısını gidermek için masaj yapılan alandır. Zamanla yaşa bağlı olarak iskelet yapısı, yağ hacmi, kas ve bağ dokusunda meydana gelen değişimler şakaklarda çukurlaşmaya neden olur. Kilo kaybı şakak bölgesindeki yağ kaybını daha da şiddetlendirebilir. Şakaklardaki çukurlaşma, şakakların oyulmuş gibi görünmesine neden olur. Bu alandaki yağ kaybı yüzün aşağı çekilmesine neden olacağından alın ve kaş bölgesinde de sarkma meydana gelir.

Şakak oyuklarını düzeltmek ve kaybolan hacmi geri kazanmak için hyaluronik asit içeren dermal dolgulardan yararlanılır.

Şakak Dolgusu Nedir?

Şakaklar genel olarak yüzün en ihmal edilen alanlarıdır. Oysa ki şakaklardaki hacim kaybının yüzün geri kalanı üzerindeki etkisi büyüktür. Şakaklardaki oyulma sonucu yüz sıska ve iskelet gibi görünür. Şakak dolgusu ile bu bölge dolgunlaştırılarak yüz daha genç ve daha canlı bir görünüme kavuşur. 

Dermal dolgular, şakak oyuklarını doldurarak şakak bölgesine hacim kazandırır ve cildi dolgunlaştırır. Bu işlem aynı zamanda cildin gerilmesini de sağladığı için şakak, alın ve göz çevresindeki kırışıklıklar azalır. Şakak dolgusu işleminde hyaluronik asit içeren dermal dolgular kullanılır. Hyaluronik asit, vücudun doğal olarak ürettiği bir molekül olduğu için vücutla uyumludur.

Şakak Dolgusu Kimlere, Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Şakak dolgusu üst yüzdeki hacim kaybını ve sarkmaları gidermek amacıyla uygulanır. Başlıca kullanım amaçları:

 • Yaş ve yaşam biçiminin şakalardaki çökmede payı büyüktür. Fiziksel ve atletik bireylerde şakaklardaki çökme daha da belirgindir. Kaşların ve üst yüzün erken sarkmasına neden olan şakaklardaki oyulma, yüze sıska bir görünüm verir. Daha genç bireylerde ise şakaklar dolgundur ve kadınlarda çok beğenilen ‘’kalp şeklinde bir yüz’’ yaratır. Bu nedenle şakaklar, iyi şekillenmiş ve dengeli bir yüz görünümü oluşturmak söz konusu olduğunda anahtardır.
 • Kaşları ve/veya göz kapakları sarkık kişiler için ameliyatsız ve botokssuz bir çözümdür. Şakak dolgusu ile kavisli bir kaş elde edilebilir, kaşın yükseltilmesi ve göz kapağı sarkmalarının giderilmesi sağlanır.
 • Şakakların etrafındaki elastikiyetini yitirmiş deri, kaz ayaklarının görünümünü kötüleştirir. Şakak dolgusu, bu bölgedeki ciltte sıkılaşma sağlayarak kaz ayağı olarak adlandırılan kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde azaltır. 
 • Şakak dolgusu, yüz gençleştirme uygulamalarının önemli bir parçasıdır. Yüzü tazelenmiş ve daha genç gösterir. Bu nedenle ‘’ameliyatsız yüz germe’’ uygulaması isteyen kişiler için uygundur.

Pluryal Cam Dolgu™ ile Cam Gibi Keskin Şakaklar

Cam Dolgu, şakaklardaki hacmin restorasyonunda kullanılan yeni nesil bir dermal dolgudur. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Cam Dolgu, şakaklarda doğal bir dolgunluk elde edilmesini sağlar. Herkesin beklentilerini karşılayabilmek için geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Şakaklarda özel bir dolgu türü olan Contour Lidocaine kullanılır. Yüksek G’ Prime faktörüne sahip olan bu dolgu, yüksek doku kaldırma kapasitesine ve güçlü dolgu etkisine sahiptir. Aynı zamanda kalıcılığı da uzundur. G’ Prime faktörünün yüksek olması ile şakaklarda istenilen düzeyde belirginlik yakalamak mümkündür. Cam gibi keskin şakaklar ve cam gibi pürüzsüz bir yüz için Cam Dolgu ideal bir çözümdür.

Şakak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Uzman bir hekim tarafından uygulana şakak dolgusu kısa süren bir işlemdir. Ortalama 15-20 dakikada tamamlanır. Enjeksiyon esnasında ağrı hissetmemek için işlemden yarım saat önce, şakak bölgesine lokal anestezik krem sürülür. Cam Dolgu lidokainli ürünlere de sahiptir. Lidokain içeren ürün kullanılacağı zaman ayrıca lokal anestezik krem sürülmesine gerek kalmaz. 

Hyaluronik asit içeren dermal dolgu, şakak bölgesine enjekte edilir. İşlemden sonra şakaktaki çökmenin giderildiği ve bölgenin dolgunlaştığı hemen fark edilir. Yüze lifting etkisi de veren şakak dolgusundan hemen sonra sosyal hayata geri dönülebilir, herhangi bir kısıtlama yoktur.

Şakak Dolgusunun Yan Etkileri

Şakak dolgusu güvenli ürünlerle uzman bir hekim tarafından uygulandığında ciddi bir komplikasyon riski yoktur. En çok uygulama alanında aşağıda sıralanan yan etkiler görülür. Bunlar birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen önemli olmayan yan etkilerdir:

 • Uygulama yapılan alanda şişme
 • Uygulama alanında kızarıklık, morarma
 • Uygulama alanında kaşıntı
 • Nadiren baş ağrısı

Cam Dolgu, biyolojik fermentasyonla elde edilen hyaluronik asit içerir. Hayvansal kaynaklı hyaluronik asit içermediği için alerji yapma riski yoktur. Tüm Cam Dolgu ürünleri cam enjektör içerisinde yüksek saflıkta hyaluronik asit içerir. Viskositesi ve elastikiyet kapasitesi yüksek ürünler, dokuda homojen olarak yayılırlar. Bu sayede sonuçlar son derece doğal ve pürüzsüzdür. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı üretimden itibaren sıkı kalite kontrol testlerinden geçmektedir, içeriğindeki endotoksin kalıntılarının seviyesi minimumdur. Cam Dolgu uygulamasından sonra elle herhangi bir düzeltmeye gerek kalmaz. 

Cam Dolgu ürünleri, sınıf III tıbbi cihaz kategorisindedir ve haklarında birçok klinik çalışma mevcuttur. Sağlık Bakanlığı ÜTS sistemine kayıtlı olan ürünler uluslararası güvenlik sertifikalarına sahiptir.

Şakak Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Şakak dolgusunun kalıcılığı yaklaşık 12 aydır. Dolgunun kalıcılığında kullanılan ürün, ürün miktarı ve kişinin yaşam biçimi etkendir. Tüm dermal dolgu uygulamalarında tekrarlayan işlemlerle birlikte kalıcılık süresi uzar.

Şakak bölgesinde Cam Dolgu ürün grubundan Contour Lidocaine kullanılması durumunda kalıcılık ortalama 15-18 aydır. Contour Lidocaine yüksek G’ Prime faktörüne sahip olduğu için hem daha fazla doku kaldırma etkisine sahiptir hem de daha uzun süre kalıcıdır.

Şakak Dolgusunun Avantajları

Şakaklardaki çökmenin yüzde ne denli bir değişim yarattığı çoğu zaman bilinmez. Bu nedenle dolgu dendiği zaman genellikle akla dudak ve yanak dolgusu gelir.  Oysa şakak dolgunun, yüzün genç ve diri görünmesinde etkisi zannedilenden çok daha fazladır. Birçok kişi, şakak dolgusu yaptırdıktan sonra 5 yaş daha genç göründüğünü dile getirmektedir. 

Şakak dolgusunun başlıca avantajları:

 • Şakak dolgusu, ameliyatsız mini yüz germe olarak da adlandırılabilir. Şakak bölgesine hyaluronik asit enjekte edildiğinde, hacim ve elastikiyetini kaybetmiş dokular desteklenir ve bölge yeniden şekillenir. Cilt sarkması ve kırışıklıklar dahil yaşlanma belirtileri iyileştirilir.
 • Şakak dolgusu ile kaş ve göz kapağı sarkmalarını azaltmak mümkündür.
 • Hyaluronik asit, dermal dolgu maddelerinin ana bileşenidir. Cilde nem ve beslenme sağlamaktan sorumlu olan hyaluronik asit ciltte doğal olarak bulunur. Artan hyaluronik asit seviyesi cildin nemlenmesini arttırır ve cilt daha ışıltı, daha sağlıklı görünür.
 • Dermal dolgu işlemleri cerrahi olmayan bir tedavi seçeneğidir ve şakak dolgusu 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Şakak dolgusu yaptırdıktan sonra görünümden memnun kalınmadığı takdirde, dolgu maddesini eritmek mümkündür. Bu durumda doktorunuz hyaluronik asidin çözülerek vücuttan atılmasını sağlayacaktır.
 • Şakak dolgusu yaptırdıktan sonra herhangi bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulmaz. İş hayatına ve sosyal yaşama hemen dönülebilir.
 • Uygulama alanında oluşabilecek morarma, şişme gibi hafif yan etkiler dışında ciddi komplikasyon riski yoktur.

Şakak Dolgusundan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Şakak dolgusundan sonra uygulama yapılan alana buz torbası konulması ödemi ve morarmayı azaltacaktır. 
 • Birkaç gün boyunca bol su tüketilmelidir.
 • Şakak dolgusundan sonra birkaç gün bölgeye baskı yapmaktan kaçınmak gerekir. Bunun için birkaç gün sırt üstü uyunmalıdır.
 • İşlemden sonra 24 saat boyunca ağır egzersizlerden uzak durmak gerekir.
 • Şakak dolgusundan sonra 24 saat alkol tüketilmemelidir, alkol tüketimi ödemin artmasına neden olabilir.
 • Dolgu yapılan alana 24 saat süreyle kese gibi aşındırıcı işlemler yapılmamalıdır.
 • Birkaç gün aşırı sıcak ortamlara girmemek ve güneşten korunmak gerekir.
 • 2 hafta boyunca uygulama yapılan alana lazer tedavileri, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling işlemleri uygulanmamalıdır.

Şakak Dolgusu Fiyatları

Şakak dolgusu fiyatları kullanılan ürüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kullanılan ürünün özellikleri ve kullanılan ürün miktarı fiyatta belirleyicidir. Şakak dolgusu fiyatları hakkında bilgi için https://www.camdolgu.com/nerede-yaptirabilirim/ linkinden size en yakın Cam Dolgu kliniğine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir